Rozdíl mezi penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením?

23.09.2023

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření jsou dvě různé formy spoření na stáří, které slouží k tomu, aby jednotlivci mohli zajistit finanční podporu v důchodu. Zde je rozdíl mezi těmito dvěma koncepty:

Penzijní připojištění:

  1. Zaměření

    Penzijní připojištění je způsob spoření, u kterého lze čerpat státní příspěvek a daňové úlevy, pokud klient dodrží smluvní podmínky - spoří určenou minimální dobu a peníze nevybere dříve než v 60. roce života

  2. Spoření

    Penzijní připojištění si platí klient. Může mu na smlouvu však přispívat i třetí osoba, nebo zaměstnavatelem. Všechny vložené prostředky, společně se státními příspěvky jsou úročeny v transformovaném fondu dané penzijní společnosti

  3. Správa

    Penzijní připojištění je spravováno penzijní společností.

  4. Garance

    Penzijní připojištění sjednané do roku 2012, nabízí určitou míru garantovaných výnosů, což znamená, že tento produkt nemůže mít záporné zhodnocení, avšak díky své podstatě nemůže penzijní společnost investovat prostředky klientů progresivněji.

  5. Důchodový věk

    Důchodový věk a podmínky pro vyplacení penze z penzijního připojištění jsou stanoveny penzijním plánem, který má daný klient uzavřen.

Doplňkové penzijní spoření (DPS)

  1. Zaměření

    Doplňkové penzijní spoření je dlouhodobá investice, kterou lidé nejčastěji využívají jako spoření na důchod. Vložené finance se investují v účastnických fondech podle strategie sestavené přímo klientem.

    Doplňkové penzijní spoření může mít založené osoba jakéhokoliv věku. Pokud je mladší 18 let, musí smlouvu uzavřít zákonný zástupce nebo zmocněnec.

  2. Spoření

    Spoření do DPS je dobrovolné a jednotlivci si sami určují výši svých vkladů. Mimo vlastní prostředky mohou být investovány také příspěvky třetí osoby případně příspěvky zaměstnavatele

  3. Správa

    Doplňkové penzijní spoření je spojeno s penzijními fondy, které spravují a investují peníze účastníků. Jednotlivci si mohou vybrat, do kterého penzijního fondu své prostředky investují.

  4. Garance

    DPS obvykle nenabízí garantované výnosy. Klient si sám zvolí investiční strategii a může ji v čase měnit. Výkonnost investice závisí na vývoji kapitálových trhů. Prostředky z DPS mohou být vypláceny formou měsíčního důchodu nebo jednorázového vyrovnání nebo jednorázové výplaty.

  5. Důchodový věk

    Doplňkové penzijní spoření umožňuje dřívější výběr prostředků fomou tzv. Předdůchodu. Touto možností si klient odčerpává naspořené prostředky a nekrátí si státem vyměřený důchod. Vhodná varianta pro lidi, kteří v před důchodovém věku např. přijdou o práci a nedaří se jim najít jiná varianta.

Celkově lze říci, že penzijní připojištění je výhodné pro jednotlivce z pohledu garance nezáporného zhodnocení, z pohledu vyššího výnosu díky dlouhodobé investiční strategii, může být vhodnější doplňkové penzijní spoření.

Obě formy spoření mohou být využity pro zajištění finanční stability v důchodu a mohou být doplněním ke státnímu důchodu.